Bölüm Seçiniz: Ortopedi Genel Cerrahi

Tiroid Hastalıkları ve Tedavileri

afafgagsag

Tiroid Hastalıkları ve Tedavileri

Tiroid bezi boynun ön kısmında gırtlağın hemen altında yer alan ve tiroid hormonlarını salgılayan vücudumuzun en önemli endokrin bezlerinden biridir . Salgıladığı T3 (triiodotironin) ve T4 (tiroksin veya tetraiiodotironin) hormonları vücudun tüm organlarının çalışmasını ve metabolizma hızını düzenlemektedir.

Tiroidin az çalışma durumu „hipotiroidi“ olarak adlandırılmaktadır, normalden fazla çalışması ve kanda fazla tiroid hormonu bulunması „hipertiroidi“ye neden olmaktadır.

Hipotiroidizm ve hipertiroidizm gelişimine ve tiroid bezinin büyümesine (guatr) neden olabilen riskler arasında genetik ve çevresel faktörler yer almaktadır.

Hipotiroidinin belirtileri kilo alma, halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, kabızlık şeklindedir. Kadınlarda adet düzensizliğinden kısırlığa kadar pek çok olumsuz etkiye neden olabilir.

Tiroid bezinin fazla çalışması ile meydana gelen hipertiroiditin belirtileri kalp çarpıntısı, kilo kaybı, aşırı terleme, sinirlilik olarak sıralanabilir.

Guatr içerisinde büyüyen yumrular „nodül“ olarak adlandırılmaktadır. Tiroid, içerisinde nodül olmadan da fazla büyük boyutlarda olabilir, ayrıca bazen normal hormon düzeyi eşliğindede büyüme görülebilir. Nodüllerin büyük kısmı iyi huyludur (adenoma) fakat tiroid kanseri de bir nodül olarak ortaya çıktığı için, ayrımının yapılması büyük önem taşımaktadır.

Hastalığın tanısını koymak ve ameliyata gerek görülüp görülmemesine karar vermek için doktorunuz mutlaka kan tahlili alıp tiroid testlerini, ultrason muayensini, sintigrafisini ve gerekirse tiroid ince iğne aspirasyonunu isteyecektir.

Zehirli guatr“ olarak bilinen Graves hastalığı ve Hashimoto hastalığı otoimmün hastalıkları grubunda yer alır. Graves hastalığı tiroidin fazla çalışıp büyümesine, hipertiroidite neden olur. Hashimoto hastalığı ise bağışıklık sistemi ayarının bozularak tiroid hücrelerinin yok edilmesi ile kanda hormon miktarının azalmasına, yani hipotiroidite sebep olur.

Başarılı ve doğru bir tedavi yöntemi uygulamak için Cerrahi, endokrinoloji ve nükleer tıp disiplinler arası işbirliği başta olmak üzere hastaya tedavi hakkında kapsamlı bilgi verilmesi son derece önemlidir.

Guatrın iyi huylu fakat fazla büyük boyutlarda olması boyunda şişlik, bası hissi ve nefes darlığına sebep olursa, ameliyat edilmesini gerektirmektedir. Tiroid kanserleri erken dönemde yakalandıklarında ameliyat edilerek günümüzde çok başarılı tedavi edilebilen hastalıklardır.

Tiroid ameliyatına karar verildiğinde, mevcut tanıya göre sadece nodül çıkartılabilir (enukleasyon), tiroidin yarısı çıkartılabilir (hemitireoidektomi veya subtotal tireoidektomi). Gerekirse tiroidin tümünü çıkartmak gerekebilir (total tiroidektomi).

Cerrahınızın bu alanda çok tecrübeli olması başta olmak üzere, yapacağı ameliyatta genel anestezi altında itinalı yöntemler ile çalışarak komplikasyon riskinin yaşanmaması için her türlü tedbir alınır. Estetik bir cilt dikişi ile sonlandırılan ameliyat sonrası gereken pansuman ve laboratuar kan kontrolleri hastanede yapılır, gereken ilaç tedavisi başlatılır. Total ve subtotal tireoidektomi sonrası vücutta eksik olan hormonların aralıksız ve sürekli alınması gerekmektedir.

Tiroid ameliyatı genel cerrahi dalında çok sık yapılan ameliyattır, tecrübeli cerrah sizi tedaviye bağlı istenmeyen bir takım sıkıntıdan koruyacaktır. Ameliyat öncesi bilgilendirip, tüm sorularınızı cevaplandıracaktır.