Bölüm Seçiniz: Ortopedi Genel Cerrahi

Tetik Parmak

Untitled-7

Tetik Parmak

Tetik parmak (trigger finger) olarak bilinen ve parmakların hareket sırasında takılıp ağrı yaratmasının sebebi parmakların avuç içindeki tendon köprülerinin kalınlaşmasıdır.

Bu köprüler (pulley) tendonların altlarından geçtikleri ve tendonun hareket düzeyini sağlayan anatomik yapılardır. Kalınlaşmaları parmağı büken tendonun hareketini engeller ve takılan tendon dokusunda enflamasyon ve şişliğe yol açar. Bazen tendonda nodül (sert şişlikler) görülebilir. Bu dönemde parmak takılmaya ve kilitlenmeye başlar.

Tipik olarak başlangıç dönemlerde hasta fazla güç sarf ederek takılan parmağını bir atlama -„tık“ – sesiyle birlikte açabilir, bükme veya açma hareketinde tetiklenme bulgusu budur.

İleri dönemlerde tablonun ağırlaşmasıyla parmak düz veya çoğunlukla bükülmüş pozisyonda fikse olur, hareketi kalıcı olarak kısıtlanır. Fazla uzayan hareket kısıtlılığı bitişik parmaklarda kapsül kontraktürüne (büzüşmesine) yol açabilir.

Tetik parmak doğumsal olarak bebeklerde ve 2-4 yaş grubu çocuklarda (çocuklarda genelde baş parmağında) görülebilir, en çok 50 yaş üzeri olan kişilerde rastlanır.

Erişkinlerde romatoid artrit gib bazı dejeneratif değişiklikler ve fazla parmak kullanma özellikleri ilişkilendirilebilir fakat genellikle oluş nedeni saptanamaz.

Sıkışmaya neden olan pulley`in cerrahi tedaviyle gevşetilmesi fazla gecikmeden ve geri dönüşü olmayan bir hareket kısıtlığı meydana gelmeden gerçekleşmelidir.

Şikayetin başlangıçlarında steroid enjeksiyonu ve atel kullanımı gibi uygulanabilen tedavi yöntemleri çoğunlukla sadece geçici bir yanıt elde edebildiği gibi, steroid`in tendon yapılarına uzun vadede verdiği zararlardan dolayı kullanılmamalıdır.

Zamanında yapılan ameliyat seçilmesi gereken tedavi yöntemidir, bölgesel anestezi altında (aksiller blok) yapılır.

Ameliyat sırasında tendon etrafında bulunan damar sinir yapılarını koruma altına alarak pulley küçük bir kesi ile gevşetilir ve tendon sıkışması rahatlar.

İyi yapılan cerrahi sonrası belirtiler genellikle tamamen geriler ve tekrarlamaz.