Bölüm Seçiniz: Ortopedi Genel Cerrahi

Safra Kesesi Hastalıkları / Ameliyatları

sa1

Safra Kesesi Hastalıkları / Ameliyatları

Şikayete yol açan safra kesesi iltihabında ve riskli safra kesesi taşında tedavinin tek yolu, safra kesesini taşlarla birlikte kolesistektomi dediğimiz ameliyat yöntemiyle çıkarmaktır.

Safra kesesi taşı herhangi bir şikayete yol açmayacağı gibi çok şiddetli akut ağrılarla acil ameliyat gerektirebilecek kadar farklı semptomlar gösterebilir.

Safra kesesi sağ üst batın bölgesinde karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Karaciğerden salgılanan safrayı toplar, depolayıp yoğunlaştırır ve yemeklerde gerekli olduğunda  büzülerek safra yolları üzerinden onikiparmak bağırsağına salgılar.

Safra kesesi iltihabı (kolesistit) çoğunlukla safra kesesi taşlarının neden olduğu bir hastalıktır, kronik veya akut olarak meydana gelebilir. Akut safra kesesi iltihabında safra yollarına sıkışmış taş safra kesesinin boşalmasını engeller ve safra kanalı iltihabına (kolanjit) yol açabilir. Bu durumda kasılmış olan safra kesesinde basınç artarak iltihaplanma gerçekleşir, „kolik“ dediğimiz, karnın sağ üst kesiminde, sıklıkla da sırta ve sağ omuza vuran ani ve şiddetli ağrıya sebep olur. Miğde ağrısı, ateşlenme, bulantı veya kusma görülebilir.

Bunun yanısıra ameliyat gerektiren hastalıklar arasında iç fistüller (safra kanalı ve bağırsak arasında normalde olmaması gereken bağlantının oluşması), travmatik (örneğin bir kazada yaralanarak) yırtılan safra kesesi (perforasyon), iyi veya kötü huylu kitleler yer almaktadır.

Hastanın ameliyata mani olacak çok ciddi bir sağlık sorunu yoksa cerrahi girişimle safra kesesi taşlarla birlikte çıkarılmalıdır. Bu ameliyat (kolesistektomi) günümüzde standart olarak laparaskopik yani kapalı yöntemle yapılmaktadır. Bu minimal invasif dediğimiz yönetemde küçük kesiler ile kamera görüntüsü eşliğinde safra kesesi çıkartılır. Laparoskopik ameliyatın avantajları daha küçük kesiler ile birlikte genelde daha hızlı ve az ağrılı iyileşme sürecinin gerçekleşmesidir.

Ancak her kapalı ameliyatta açığa geçiş riski mevcuttur, bu risk daha önce karın ameliyatı geçirmiş kişilerde ve acil ameliyatlarda daha yüksektir. Açık ameliyat durumunda sağ kaburganın altından yaklaşık 8 cm uzunluğunda bir kesi ile safra kesesi çıkarılır.

Ciddi kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, patlamış safra kesesi, gebelik gibi durumlarda ameliyat direk açık teknikle yapılır.

Komplikasyonsuz bir ameliyat sonrası hastalar ameliyat akşamı ayağa kaldırılır, ertesi gün taburcu edilir ve yaklaşık bir hafta içinde normal yaşamlarına ve iş hayatlarına dönebilirler.

Açık ameliyat sonrası hasta 3-4 gün sonra taburcu edilebilir.

Cerrahınız her iki ameliyat tekniğine çok iyi hakim olduğu için, komplikasyon riski ikisindede düşüktür. Doktorunuz ameliyat öncesi her ameliyatta olduğu gibi risk faktörlerini sizinle paylaşacaktır.

Kolesistektomi genel cerrahi alanında rutin ve güvenilir bir ameliyat sayılır, hasta ameliyat sonrası tamanen iyileşmiş olur.