Bölüm Seçiniz: Ortopedi Genel Cerrahi

Fıtıklar ( Karın Duvarı Fıtıkları )

adadadadadadadadadadad

Fıtıklar ( Karın Duvarı Fıtıkları )

Kasık fıtıkları, femoral tipi (üst bacağa doğru çıkan) kasık fıtıkları, göbek fıtıkları ve kesi yeri karın duvarı fıtıkları doğumsal veya sonradan oluşan karın duvarına ait olan zarın zayıflaması ve yırtılması sonucunda ortaya çıkar. Bilinen tek tedavi yöntemi cerrahidir.

Bu fıtıklarda doğumsal olabildiği gibi zorlamayla ve ameliyat kesi yerinde de karın duvarına ait olan iç zar (peritoneum) zayıf noktasında karın kaslarının arasından bir nevi dışarıya balonlaşır ve karındaki organlar bu torbaya dolar. Fıtığın sıkışma riski olduğu gibi, tekrar tekrar çıkarak büyüme riski de vardır.

Akut şıkışmış olan bir fıtığın manuel (elle) geri yerleştirilmesini gerekir, geri itilemezse acil ameliyat edilmesi gerekir. Zamanında ameliyat edilmezse, yırtıktan sarkan organların sıkışıp düğümlenmesi ve kan akışının zayıflamasından dolayı fıtık kangrene dönüşür, organlar büyük zarar görür hatta hasta hayatı tehlikeye girebilir.

Acil olmayan ve tekrar tekrar nükseden şişliklerde ağrı ve çekilme hissi oluşur. Öksürme, ıkınma ve ağır kaldırma gibi durumlarda şişlik ile beraber spazm şeklinde ağrılar artar. Doktorunuz itinalı bir muayeneden sonra fıtığın tedavi yöntemine karar verir ve ameliyat zamanını hastayla planlar.

Fıtık ameliyatında Cerrahınız bozulmuş olan karın duvarı yapısını günümüzün güvenilir standartlarına göre genel anestezi altında onarır. Ameliyat sonrasındaki süreçte herhangi bir komplikasyon yaşanmadığında hasta bir veya iki gün sonra taburcu edilebilir.

Kasık fıtıkları ve  femoral tipi kasık fıtıkları kapalı (laparaskopik) veya halen en yaygın olarak uygulanan açık ameliyat tekniği ile ameliyat edilir. Kapalı ameliyatta 5-10 milimetrelik küçük kesiler üzerinden girilen cerrahi aletlerle karın duvarına içten yaklaşarak katmanları arasına örgü tarzında yapay prolen yama yerleştirilir. Açık teknikte kasık bölgesinde 6-7 santimetrelik cilt kesisi ile karın duvarına dıştan ulaşıp fıtık geri yerleştirilir, zayıf bölge direk dikişlerle kapatılır. Gerekirse açık ameliyatta hem dikiş hem yine yapay yama yerleştirilerek karın duvarının zayıf bölgesi stabilize edilir.

Her iki yöntemin de bazı avantajları vardır, etkinlik yönünden çok büyük farkları yoktur. Açık fıtık ameliyatının operasyon süresi daha kısadır, maliyeti daha düşüktür.

Kapalı ameliyat sonrası süreç daha rahat, iyileşme ve işe dönme süresi daha hızlıdır.

Cerrahınız yaşınızı, daha önce geçirmiş olduğunuz ameliyatları, kadınlarda çocuk yapma arzusunu ve fıtığın büyüklüğünü göz önünde tutarak hangi ameliyat tekniğinin uygun olduğuna karar verecektir.

Göbek fıtıkları ameliyatında hasta çoğunlukla aynı gün taburcu edilebilir, burada küçük fıtıklar direk açık dikişle kapatılabilir.

Kesi yeri fıtıkları çoğunlukla batın ameliyatları sonrasında karın duvarının stabil iyileşmemiş olup, aralıklı kalan yara dokusunda meydana gelirler. Bu şekilde gelişen büyük fıtıklarda zayıf bölge açık operasyon ile yapay prolen yama yerleştirilip dikilerek kapatılır. Küçük fıtıklarda direk açık dikiş ile ameliyat edilebilir.