Bölüm Seçiniz: Ortopedi Genel Cerrahi

Apandisit/ Ameliyatı ( Apendektomi )

dgshdjhdjh

Apandisit/ Ameliyatı ( Apendektomi )

Kör bağırsağın ucunda bulunan apandisin iltihaplanması tıp dilinde apandisit olarak adlandırılır. Göbek çevresinde künt ağrılarla başlayan iltihaplanma belirtileri bir süre sonra karnın sağ alt kısmında hissedilir. Hastalarda karın ağrısı ile birlikte mide bulantısı, kusma ve ateş yükselmesi görülebilir. Her yaşta meydana gelebilen apandisit 10-30 yaş arası olan kişilerde daha sık rastlanan bir hastalıktır.

Teşhise yardımcı olması için cerrahınız en başta fizik muayene olmak üzere CRP, WBC beyaz küre (lökosit) ve sedim oranına bakacak, gerekirse ultrason tetkikleri yapılacaktır. Bu esnada ağrı kesici ilaçların alınmaması gerekir, ağrıyı baskılayacağından, teşhisi güçleştirebilir.

Subakut apandisit dediğimiz durumlarda apandis ödem yapıp şişmiş fakat henüz iltihaplanmamışsa hastaya yemeyi keserek damar yolundan sıvı verilir ve takip edilir. Şikayetlerin gerilemesi görüldüğünde sulu diyete geçilebilir, ertesi gün doktor kontrolü sonrası taburcu edilebilir.

Cerrahınız tarafından iltihaplı akut apandisit teşhisi konulursa acil olarak ameliyat ile çıkarılması gerekir. Belirtilerin başlamasından sonraki ilk 24 saat içerisinde yapılacak ameliyatlar oldukça başarılıdır. Aksi taktirde iltihapla şişen apandistin dolaşım bozukluğuna ve çürümeye yol açması sonucunda apandisit patlaması meydana gelir. İltihap çevreye yayılarak karın zarı (peritonit) ve karın içi iltihaplanmasına sebep olabildiği için bekleme süreci uzatılamaz zira hastanın hayati tehlikesi söz konusudur.

Apandisit ameliyatı (apendektomi) genelde klasik açık yöntemde gerçekleşir. Açık yapılan ameliyatlarda, genel anestezi altında karnın sağ alt bölümünde 3 cm kesi üzerinden apandisin kökü ve damarları bağlanarak çıkartılır. Özellikle apse yapmış iltihaplanmada ve patlamış (perfore olmuş) apandisitlerde açık ameliyat tercih edilir.

Kapalı apendektomi ( laparaskopik ) tekniğinde yapılan ameliyat genel anestezi altında karından açılan küçük kesilerden girilerek, ekrandan izleme yapılarak gerçekleşir. Teşhisin net olmadığı durumlarda apandistin sorunlu olup olmadığını kanıtlamak, enflamasyon bulunduğunda aynı yoldan çıkartabilmek mümkün olacaktır. Ancak kapalı ameliyat tekniği sadece apandisidin erken aşamasında uygulanmalı, ileri aşamada tecrübeli cerrah açık ameliyatı tercih edecektir.

Hasta normal koşullarda ameliyat sonrasında kalkıp yürüyebilir, iki üç gün sonra taburcu edilebilir ve iki hafta sonra iş hayatına dönebilir.